Přednáška historičky umění Venduly Vašátkové o sochařce Zdeně Fibichové (1933-1991)
17. 6. 2016 od 18 hodin v divadelním sále hořické radnice
Sochařka Zdena Fibichová se v roce 1966 zúčastnila 1. Mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích. V lomu U Josefa vytesala Stélu IV, která se stala jedním z prvních objektů Sochařského parku svatého Gotharda. Následujícího roku obohatila exteriérovou galerii na gothardské stráni o monumentální pískovcovou Mašli. V roce 1968 proběhla ve Štorchově síni muzea samostatná výstava autorčiny tvorby. U příležitosti 50. výročí konání 1. Mezinárodního sympozia v Hořicích pořádá městské muzeum a galerie přednášku Zdena Fibichová: Nalézání a ztrácení. O díle významné české sochařky promluví historička umění PhDr. Vendula Vašátková 17. června od 18 hodin v divadelním sále hořické radnice.
Zdena Fibichová patřila spolu s Věrou Janouškovou či Evou Kmentovou k silné generaci českých sochařek, které se vyprofilovaly z ateliéru Josefa Wagnera na konci padesátých let. Po krátkém figurálním období čerpajícím z inspiračních zdrojů svého profesora se před polovinou 60. let připojuje Fibichová svými bronzovými a zejména cínovými objekty k proudu tehdy převládajících strukturálních tendencí. V roce 1965 absolvuje šestiměsíční pobyt ve francouzském Vence, kde pro sebe objeví možnosti keramické hlíny, jež se jakožto materiál stane pro tvůrčí smýšlení výtvarnice určující, neboť jí plně umožní zachytit přirozené organické procesy. Po kvalitativně slabším období 70. let, kdy se až na výjimky zcela věnovala keramickému reliéfu a dekorativním objektům, vyvíjí techniku presování keramické hlíny, z níž formuje své plastiky. Později tyto objekty obaluje do kovových sítí metodou drátování. V poslední etapě svého života, od roku 1989 začíná její výtvarný projev nést explicitní zoomorfní prvky. Paralelně se sochařskou tvorbou se již od dob studií na VŠUP vyvíjí Fibichové dvourozměrné uvažování v podobě perokreseb, tušových kreseb a později pastelů a kříd. /Vendula Vašátková/
PhDr. Vendula Vašátková vystudovala Dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Rigorózní práce z roku 2011 „Zdena Fibichová (1933-1991), život a dílo české sochařky“ je dosud nejucelenějším uměleckohistorickým textem, který byl sochařce věnován. Přednášku Zdena Fibichová: Nalézání a ztrácení přednesla Vendula Vašátková v rámci Kurzu dějin umění pro pokročilé v Národní galerii v Praze v lednu 2016. V Hořicích proběhne první repríza.