Mezinárodní festival krásných umění Hořice 2017

Vážení a milí přátelé umění, dovolujeme si Vás pozvat na Mezinárodní festival krásných umění, jehož čtvrtý ročník proběhne v Hořicích od 16. do 18. června 2017.

Festival zaměřený na současné polské umění se koná ve spolupráci se Strzegomským centrem kultury. Polské umění se v Hořicích představí v rozmanitých podobách od malby a grafiky, přes sochu a fotografii, až po design šperků a módních doplňků. Vhled do kulturního bohatství Polska doplní koncert zaměřený na dílo velikána světové hudby Fryderyka Chopina. V průběhu festivalu budete mít jedinečnou možnost setkat se s vystavujícími polskými autory osobně a jejich prostřednictvím se seznámit s aktuálními trendy v umění našich severních sousedů.

Martina Kociánová

kocianova
Martina Kociánová

moderátorka festivalového večera

Kdyby měla psát svůj pracovní životopis, musely by vzniknout dva. Jeden, který by mapoval její moderátorskou kariéru a jeden pěveckou. Původně si však mezzosopranistka a moderátorka vybrala profesi historičky. Tento obor, konkrétně historii a muzeologii, vystudovala na Slezské univerzitě v Opavě. Současně vystudovala i ostravskou Lidovou konzervatoř.
Již během studií začala pracovat jako redaktorka a moderátorka zpravodajství České televize. V roce 1994 začala moderovat hlavní zpravodajskou relaci v TV Nova. Od roku 1996 nastoupila jako moderátorka večerního zpravodajství do TV Prima a hlavní zprávy tam moderovala až do roku 2006. V roce 2007 moderovala na ČT24 živý diskuzní pořad Vedlejší efekty. Od března 2008 moderuje zprávy a publicistické pořady v digitální zpravodajské televizi Z1.

Souběžně s touto profesí hostuje v divadlech v Česku, koncertuje doma i v zahraničí a spolupracuje s mnoha hudebními tělesy.
Do divadla vstoupila prostřednictvím muzikálu. Tři roky zpívala jednu ze sólových rolí v úspěšném muzikálu Krysař. Po té se zaměřila především na klasickou hudbu. Zúčastnila se několika mezinárodních pěveckých soutěží. Pravidelně vystupuje s Triem Amadeus. Tento mozartovský projekt je mimořádný především tím, že úpravy písní i árií pro mezzosoprán a dechové trio vznikají speciálně pro jejich společné koncerty.
Zároveň je součástí Tria Lyrico, kde interpretuje především francouzský a italský repertoár spolu s harfou a flétnou. Spolupracovala s řadou hudebních těles, například se Severočeskou fi lharmonií, Královéhradeckou fi lharmonií, Janáčkovou fi lharmonií Ostrava, Wihanovým kvartetem.
Hostovala ve Státní opeře Praha, v Hudebním divadle v Karlíně, v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, v Městském divadle Karlovy Vary a pravidelně hostuje v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.
Na společných projektech spolupracovala s Kateřinou Englichovou, Lubomírem Brabcem, Jaroslavem Svěceným či Wihanovým kvartetem.
Ve svém repertoáru má mezzosopránové i některé sopránové role, řadu písňových cyklů a oratorních skladeb.
Koncertuje nejen na domácích scénách, ale také v Německu, Rakousku, Japonsku či na Kypru. Ve své koncertní činnosti se věnuje i dětem. Koncertní program „Vážná“ hudba nemusí být vážná“ se snaží mladým lidem přiblížit klasickou hudbu a osobnost W.A.Mozarta.
Za činnost v oblasti umění jí v roce 2002 udělila Evropská unie umění Cenu Gustava Mahlera.

Barbora Řeřichová

rerichova_m
Barbora Řeřichová

soprán

Barbora Řeřichová po absolvování Pražské konzervatoře ve třídě Jiřiny Markové-Krystlíkové pokračuje ve studiu zpěvu na Akademii múzických umění u Magdalény Hajóssyové. Již během studií na konzervatoři hostovala v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě v inscenaci Il Cavaliere errante (Potulný rytíř) v roli Arsindy, v roli Barberiny ve Figarově svatbě a v roli Sophie ve Wertherovi. V Plzni hostovala jako Musetta v Bohémě a Terinka v Jakobínovi. V šestnácti letech se zúčastnila pěveckých kurzů v Riva del Garda. Jako sólistka Dětské opery Praha vystoupila na EXPU 2005 v japonském Aichi, představila se také v Bayreuthu, ve Vídni a v pařížské Opeře Bastille. Je laureátkou a držitelkou mnoha prvních cen na tuzemských i mezinárodních soutěžích (Pražský pěvec, Duškova pěvecká soutěž, Soutěžní přehlídka konzervatoří). Na Mezinárodní soutěži A. Dvořáka v Karlových Varech v roce 2006 jí bylo uděleno čestné uznání a cena Jarmily Novotné. V roce 2009 se stala absolutní vítězkou (Grand Prix) na soutěži Pražský pěvec. V roce 2010 získala na mezinárodní soutěži Juventus canti ve slovenských Vráblích první cenu v kategorii do 30 let a zvláštní Cenu za interpretaci. V roce 2010 získala na Mezinárodní soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech první cenu a řadu dalších ocenění (Cena Národního divadla, Cena Státní opery Praha, Cena hlasového centra, Cena Galerie Miro, Cena dirigenta Františka Drse, Cena Nadačního fondu pro mladé umělce A. Dvořáka a Cena Jarmily Novotné).

Martin Kasík (1976)

kasik_m
Martin Kasík

klavír 

vítěz jedné z nejprestižnějších světových soutěží Young Concert Artists Competition v New Yorku 1999 – se věnuje klavírní hře od 4 let. Studoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě pod vedením Mgr. Moniky Tugedliebové a AMU v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Je vítězem mnoha domácích i mezinárodních soutěží, mj. soutěže Pražského Jara 1998, držitelem ceny Davidoff Prix 2000 pro nejlepšího českého interpreta do 28 let v oblasti klasické hudby a Ceny Harmonie pro nejúspěšnějšího mladého umělce za rok 2002.
Koncertoval v řadě prestižních koncertních sálů Evropy (Sál Berlínské filharmonie, Wigmore Hall v Londýně, Gewandhaus Lipsko, Tonhalle Zürich, Concertgebouw Amsterdam, De Doelen Rotterdam, Finlandia Hall Helsinky, Auditorio di Barcelona aj.), Spojených států amerických (Weill Recital Hall at Carnegie Hall, Alice Tully Hall a Avery Fisher Hall v New Yorku, Kennedy Center Washington aj.), Japonska (Tokyo Suntory Hall), Tai – Wanu (Philharmonic Hall) Singapuru (Singapore Victoria Concert Hall).
Jako sólista vystupoval mj. s Chicago Symphony Orchestra, Minneapolis Symphony Orchestra, DSO Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Stuttgarter Philharmoniker, Rotterdams Philharmonisch, Helsingin kaupunginorkesteri. Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, se kterými podnikl turné po USA a Japonsku.
V roce 2008 se stal Martin Kasík prezidentem Chopinova festivalu v Mariánských Lázních. Od roku 2009 vyučuje na pražské konzervatoři. Jako podagog působí rovněž na Akademii múzických umění
v Praze.
Martin Kasík vydal 12 CD ve spolupráci se společnostmi Supraphon a ArcoDiva.

Ewa Solima
malířka a sochařka, navrhuje autorské kabelky a obuv

Aleksandra Skolak
– návrhářka šperků

Patryk Nieczarowski (1979)
– sochař, věnuje se také restaurování rytířských zbrojí a výrobě historických replik

Franciszek Gołębiowski (1963)
– malíř, grafik, sochař, keramik, věnuje se rovněž street artu a land-artu

Tomek Kruszelnicki (1986)
– grafik a fotograf

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Napište číslo, které vidíte níže (ochrana před spamy) *