Výstavní plán Galerie plastik

Galerie plastik – plán výstav na rok 2017

1. 4. – 30. 4.

Ivan PodobskýOhníčky, skály a my

Ivan Podobský (1956) představí v Galerii plastik svůj životní příběh umění. Sklony k výtvarému tvoření zdědil po otci a dědovi a rozvíjel je zcela ve shodě s dalšími zájmy své vpravdě renesanční osobnosti. Začínal v baletní škole pražské konzervatoře, po zranění s překvapivou lehkostí přešel na činohru a ještě před maturitou začal hrát v Semaforu. Dramatická umění posléze vyměnil za hru na bicí v hudební formaci Jablkoň. Když dostal nabídku spolupracovat na restaurování soch v domovském kraji Českého ráje, mohl přirozeně navázat na předchozí výtvarné aktivity a rozvinout další ze svých talentů. Obrazy, sochy a objekty vystavené na hořické výstavě vznikaly v delším časovém období a jako celek mohou podat intenzivní výpověď o autorových vzorech a múzách, o jeho vztahu ke krajině, tradici i lidem.

6. 5. – 4. 6.

Josefína JonášováSochy

Josefína Jonášová (1986) je absolventkou sochařského ateliéru Jaroslava Róny na pražské AVU. Pro její tvorbu je typické prolínání přístupů, významů, zrcadlení závažnosti v nezávažnosti, míšení kategorií existence. Snová, odlehčená a přitom těžkotonážní vizualita je tak projekčním plátnem pro závažná společenská a existenciální témata, či naprosto naopak; závažná témata se rozplývají pod nánosem vrstev hlíny či barev a s lehkostí se vám nepozorovaně vrývají do podvědomí, aby se posléze v nečekaný moment vynořila a nedala vám bdít. Záleží na tom, jakou hru s vámi Josefína zrovna hraje. Tak či onak, nudit se rozhodně nebudete.

www.josefinajonasova.cz

16. 6. – 2. 7.

4. Mezinárodní festival krásných umění: Polsko

Mezinárodní festival krásných umění 2017 se uskuteční ve spolupráci se Strzegomským centrem kultury. Polské současné umění bude v Hořicích reprezentovat pět umělců:

Franciszek Gołębiowski (1963) – malíř, grafik, sochař, keramik, věnuje se rovněž street artu a land-artu

Tomek Kruszelnicki (1986) – grafik a fotograf

Patryk Nieczarowski (1979) – sochař, věnuje se také restaurování rytířských zbrojí a výrobě historických replik

Ewa Solima – malířka a sochařka, navrhuje autorské kabelky a obuv

Aleksandra Skolak – návrhářka šperků

15. 7. – 1. 10. 2017

Max ŠvabinskýRané grafické dílo

Max Švabinský (1873 – 1962) stál na počátku 20. století u zrodu české moderní grafiky. V roce 1910 se ujal vedení nově otevřené grafické speciálky na pražské AVU a v roce 1917 patřil mezi zakládající členy Hollaru, sdružení českých umělců grafiků. Výstava v Galerii plastik se koná u příležitosti 100. výročí první samostatné prezentace grafického díla Maxe Švabinského, která proběhla v roce 1917 právě v Hořicích.

7. 10. – 29. 10. 2017

Jan StriaKouzlo okamžiku, výstava fotografií

Dobrodruh a cestovatel Jan Stria je velmi dobře znám široké veřejnosti nejen v rámci České Republiky, velmi úspěšně je jeho jméno zapsáno i na mnoha zahraničních fotografických serverech. Jeho snové fotografie pravidelně vyhrávají fotografické soutěže a můžete se s nimi setkat na titulních stranách zahraničních časopisů. Vzhledem k jeho všestrannému talentu se jeho galerie může pochlubit nejen překrásnými krajinami, ale i působivými portréty, makro snímky a ochutnávkou z říše zvířat. Jak sám autor říká, tím jeho spektrum nekončí a rád posune hranice i do dalších fotografických oblastí. Pro překrásnou atmosféru, kterou jeho fotografie dýchají, autor neváhá obětovat veškeré pohodlí dát svým snímkům osobitost a „duši“ – tedy to, co činí rozdíl mezi fotografem a majitelem fototechniky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *