Třetí ročník Mezinárodního festivalu krásných umění Hořice 2016, se pro letošní rok koná ve spolupráci s SFA State University v Nacogdoches (Texas, USA) www.sfasu.edu
Bienále. Jeho fotografie byly publikovány v mnoha prestižních mezinárodních publikacích, jako jsou New York Times, Harpers Magazine, Zoom Magazine, La Repubblica nebo Corriere Della Sera. Byl přednášejícím umělcem v rámci vzdělávacího programu Guggenheimova muzea a v současnosti vyučuje na univerzitě Libera Accademia di Belle Arti v italské Florencii. V rámci sobotní vernisáže v Galerii plastik (10. 9. 2016) představí Frank Dituri svou nově vydanou publikaci “UNEASY HALOES”.
Kanadský umělec Don Carr (CAN) již více než dvacet let žije a tvoří buď v Torontu nebo v Itálii a tento životní styl je zároveň jeho tvůrčí inspirací. Carr jako umělec a nyní také již emeriní profesor umění na univerzitě Mcmaster v kanadském Hamiltonu, svou tvorbu nepřetržitě rozvíjí, zkoumá hranice prostředků a objevuje nové aktivity a témata, která mu umožňují vyjádřit se k významným ontologickým otázkám dnešní doby. Jeho práce již byla představena prostřednictvím nespočtu výstav v Severní Americe i Evropě a jeho díla jsou součástí veřejných i soukromých sbírek v Kanadě, Spojených státech amerických a Evropě.
Ve svých dílech Don Carr přemítá o postavení humanity v současné společnosti a jejím vlivu na podobu našeho světa. Zprostředkovává nám odhalující pohled na naše bytí, obraz prostý všech sebeklamů. Don Carr je cestovatelem v čase s kořeny pevně ukotvenými v současnosti. Nabádá nás, abychom se zamysleli nad naší zatvrzelostí, s níž trváme na poznávání sebe sama výhradně v naší přítomnosti. Koncept pokračujícího života je pro něj zásadní. Zatímco se soustředí na minulost a směřuje k budoucnosti, do neznáma, zdůrazňuje nedělitelná spojení mezi minulým, současným a budoucím.
Corinne Jones (USA) devět let vyučovala kresbu, sochařskou kresbu pro začínající sochaře a znalectví v oboru výtvarných umění na vyšší odborné škole ve městě Lufkin v Texasu (Angelina College). Poté osm let vedla lekce kresby a znalectví na Státní univerzitě Stephena F. Austina v Texasu. Corinne Johnes získala bakalářský titul v oboru výtvarná umění se specializací na malbu na univerzitě v Tennessee (Austin Peay State University) a později magisterský titul v témže oboru na univerzitě Stephena F. Austina.
V současné době ji zastupuje hustonská galerie Avis Frank Gallery.
Vystavovala samostatně a účastnila se skupinových výstav ve Spojených státech amerických i Evropě. Spolupracuje s Charlesem Jonesem na kresbách pro knihu Třináct způsobů, jak se dívat na kosa.
Účastnila se uměleckých pobytů nadace Helicher-Lohotan na ostrově Cranberry Isle na severovýchodě Spojených států amerických a uměleckého centra Mary Andersonové ve městě Mount St. Francis ve státě Indiana.
Samostatné výstavy:
Avis Frank Gallery, Houston, Texas
Texas Cloister Gallery, Houston, Texas
Muzeum východního Texasu, Lufkin, Texas
Ufa, Rusko
Francouzsko-americký institut, Rennes, Francie
Americká univerzita v Paříži, Francie
France Ball State University, Muncie, Indiana
Muzeum jihovýchodního Texasu, Beaumont, Texas
Regionální centrum pro umění a humanitní vědy, Texarkana, Texas
Jung Center, Houston, Texas
Skupinové výstavy:
Městské muzeum, Novosibirsk, Rusko
Mother Dog Studios, Houston, Texas
Texas Delmar College, Corpus Christi, Texas
Texas West End Gallery, Houston, Texas
McNeese State University, Lake Charles, Louisiana
Chandler Fine Arts Gallery, San Francisco, California
Williams Tower, Houston, Texas
Charles Jones (USA) je emeritním profesorem Státní univerzity Stephena F. Austina v Texasu, kde v letech 1971 – 2011 učil tiskařství, kresbu, dějiny mexického umění a obor zabývající se uměleckou knihou. Během jeho působení na univerzitě získal mnohá akademická ocenění. V současné době je ředitelem a vrchním tiskařem nakladatelství Fakulty výtvarných umění univerzity Stephena F. Austina (LaNana Creek Press) a současně pokračuje ve spolupráci s dalšími nakladatelstvími.
Charles Jones získal titul magistra výtvarných umění na univerzitě v Novém Mexiku (New Mexico Highlands University) a magisterský titul v oboru výtvarných umění na univerzitě v hlavním městě Mexika (Universidad de las Americas).
Samostatně vystavoval ve Spojených státech amerických, Rusku, Francii, Anglii, Nizozemí, Itálii i Mexiku.
Chareles Jones je výtvarník zabývající se uměleckým tiskem a vazbou krásných knih, včetně reliéfních tisků ke svazkům poezie a krátké prózy.
Knihy, na nichž v nakladatelství LaNana Creek Press pracoval, se nacházejí ve sbírkách významných světových institucí (Puškinovo muzeum v Moskvě, Bodleyova knihovna Oxfordské univerzity, Národní umělecká knihovna v Londýně, Národní knihovna na Tchaj-wanu a mnoho dalších knižních sbírek po celých Spojených státech).
Beverly Morris (USA) začala pracovat na poli médií v roce 1986, když se přestěhovala do Nového Mexika. Zapsala se do několika kurzů na Institut umění amerických Indiánů a potkala zde George Burdeaua, který studentům představoval filmovou tvorbu. O několik měsíců později ji Burdeau zaměstnal, aby vytvořila několik spotů pro rádio. V současné době se Beverly Morris věnuje na plný úvazek produkování a režírování dokumentů o amerických Indiánech. Spoluprodukovala snímek Looking Toward Home (Zahleděni k domovu), dokumentární film o Indiánech, kteří žijí ve městech, protože byli v padesátých letech donuceni opustit rezervace v důsledku nařízení státu (Indian Relocation Act – zákon 959). Film byl zveřejněn na konci roku 2004 a dostalo se mu nadšených kritik.
Morris považuje pomoc druhým za svou nejvíce prospěšnou práci. Pod záštitou Institutu umění amerických Indiánů začala pořádat letní filmovou školu. Z kurzu o několika studentech s jednou společnou kamerou se jí podařilo vytvořit akci sponzorovanou vlivnými společnostmi a dotovanou státem Nové Mexiko. Nejkrásnější pocity Beverly zažívá právě během workshopu s mladými filmaři, když školu opouštějí s pocitem dobře odvedené práce.
Yasuko Hasegawa (JP)
Studium
1975 narozena v Yokohamě
1998 absolvovala universitu v Tokai, obor výtvarné umění
2003 absolvovala Střední keramickou školu v Aichi
2004 rezidenční umělecký pobyt v keramickém centru v Shigaraki
Ocenění
2002 výstava keramiky v Asahi, Japonsko
2005 Stříbrná medaile, Třetí světová keramická expozice, Korea
Mezinárodní keramický festival MINO, Japonsko
Cena pro začínající umělce, Výstava keramického umění v Asahi, Japonsko
2006 Cena za vynikající dílo, Výstava keramického umění v Asahi, Japonsko
Grand Prix, Páté keramické trienále, Izushi, Japonsko
2007 Výstava keramického umění v Asahi
2008 Keramické bienále, Taiwan
Zastoupení ve veřejných sbírkách
Světová expozice keramiky, Korea
Umělecká sbírka města Toyooka-shi Hyogo, Japonsko
Muzeum keramiky, Yingge, Taiwan
Museum keramických kachlů, INAX, Japonsko
Pokud vidíte tvorbu Yasuko Hasegawi poprvé, můžete být překvapeni, že pracuje s hlínou. Umělkyně si nikdy nepřipouštěla, že hlína jako materiál by mohla mít jakákoliv omezení a neustále se pokouší objevit všechny výhody tohoto materiálu. Její díla charakterizuje bílá barva, která ilustruje víru Yasuko v čistotu a nevinnost lidstva.
Yasuko si dlouho kladla otázku: co ochraňuje mysl – vnitřní svět člověka? Tato otázka dala vzniknout novému tématu její tvorby. Idea o ochranné bariéře vychází z úvahy, že lidské tělo je jakási krabice, jež ochraňuje vnitřní obsah – mysl. Tato ocharanná krabice brání vnitřní svět před nemilosrdným vnějším světem, který je poháněn lidskou úzkostí. Každý člověk má specifickou podobu ochrany, ale lidská hrdost, víra a životní filozofie vytváří většinou poslední obrannou linii jedince. Umělkyně věří, že každý člověk, který si připustí existenci takové ochranné bariéry v sobě může objevit jinak nečekanou odvahu a sílu. Yasuko Hasegawa doufá, že její dílo pomůže mnohým objevit jejich vlatsní ochrannou bariéru.
Yasuko touží vytvářet umění, které by mělo vliv na společnost. Její dílo charakterizuje přesnost a neotřelost.