2. Mezinárodní festival krásných umění 2015, Česká republika – Itálie

Festival krásných umění se koná ve spolupráci:

Libera Accademia di Belle Arti ve Florencii – LABA

Český honorární konzulát v Itálii pro oblast Toskánska sídlící ve Florencii – Consolato Onorario della Repubblica Ceca per la Regione Toscana

Italský Kulturní Institut Praha – Istituto Italiano di Cultura Praga

Slavnostní koncert v sobotu 1. srpna od 20.00 hodin v sále městské radnice. Večerem provádí Miluše Bittnerová.

Tisková zpráva k  Mezinárodnímu festivalu krásných umění 2015
Itálie – Česká republika

Italský kulturní festival 2015 se bude konat v nádherné scenérii města Hořice v České republice.

Kurátorem festivalu bude Mauro Maneti, ředitel LABA (Libera Accademia Di Belle Arti) ve Florencii.

Celá akce i s výstavou z oboru malířství, designu, módy, fotografie a videoprojekce potrvá tři dny. Umělci a organizátoři srdečně přivítají umění a Italskou kulturu v České republice od 31. července do 2. srpna 2015.

Mezi pozvanými umělci je italský malíř, Massimo Innocenti, který má bohaté zkušenosti v oblasti výtvarného umění a výtvarné komunikace. Pořádá vlastní i kolektivní výstavy v mnoha regionech Itálie i v zahraničí. Jeho díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách po celém světě. Dlouhodobě spolupracuje s galerií v New Yorku i s různými italskými institucemi. Innocentiův umělecký směr vychází z  jeho mladých let a zkušeností. Byl oceněn na mnoha národních i mezinárodních výstavách. V 90 letech oživil svůj umělecký směr a vydal se na cestu poetických hodnot. Pracuje na obrazech větších rozměrů, instalacích a hledání dialogu popisovaného empirickým jazykem a vytváří tak imaginární a nepopsatelnou atmosféru jednoduchosti věcí.

Italský design bude reprezentovat Angelo Minisci. Minisci se věnuje projektové činnosti a interdisciplinárnímu výzkumu v oblasti designu. Mnoho z jeho projektů bylo prezentováno na různých kulturních výstavách v Itálii („Arbitare il tempo“, Triennale di Milano“, Salone del Mobile“), a v zámoří (Francie, Španělsko, Jižní Amerika a Japonsko).

Je členem „uměnovědného“ sdružení první Observatoře Národního uměleckého řemesla. Na výstavě bude prezentovat jedinečnou hranici mezi fragmenty a designem běžného zboží a jeho rituály.

Módní průmysl bude zastupovat Monica Maestrelli, která se narodila ve Florencii v Itálii a svou profesionální dráhu začala ve známém avantgardním architektonickém a designérském studiu „Superstudio“ jako asistentka 5 architektů, kteří zkoumali experimentální koncepty v radikální architektuře. Zde se také začala zajímat o minimalismus a organické formy. Později tyto zkušenosti využila ve své vlastní práci v interiérovém designu a v návrzích luxusních šperků a doplňků. V roce 1983 začala pracovat jako návrhář dárkových předmětů pro společnost Gucci, kde navrhovala a vedla vývoj prototypů. Mezi roky 1994 a 2004 pracovala s uměleckým ředitelem Tomem Fordem jako senior designer pro Gucci Home & Jewelry Collection. Od roku 2005, po nástupu nové umělecké ředitelky Fridy Giannini, pokračovala Monica další 3 roky v práci pro společnost Gucci jako nezávislá návrhářka a v roce 2008 se vydala na samostatnou dráhu s vlastní kolekcí šperků. Nyní žije a pracuje střídavě v italském Toskánsku a v americkém New Yorku. Monica v Hořicích představí svou novou kolekci šperků vyrobených ze stříbra a přírodních kamenů.

Mladá fotografka Una Jovovich, bude přes ostrost a velmi rázný styl svých fotografií představovat italskou architekturu.

Ostatní akce:
Kromě umělecké výstavy se zde bude konat i cyklus přednášek o umění, kreativitě a italské kultuře.

Video instalace:
V rámci festivalu se uskuteční videoprojekce –
Andrea Evangelu a Elena Tortorici. Z oboru oděvního návrhářství v LABA bude představen projekt „Papírové oblečení“ z výhradně vzácných druhů papírů poskytnutých významnou italskou papírenskou firmou Fedrigoni.

Organizace a sponzoři:
Festival pořádá LABA ve Florencii za přispění města Hořice a pod záštitou Italského kulturního institutu v Praze a Honorárního konzulátu pro Českou republiku v Toskánsku.
K dispozici budou asistenti
Matteo Giarre a Valentin Osadcii. Organizačním manažerem byl pověřen Mimmo Caffaso (koordinátor kurzů LABA ve Florencii).

plak_mfku15
Plakát k festivalu (český)
program_A
Program festivalu
Manifesto Horice
Plakát k festivalu (italský)

 

Veronika Hajnová

Mezzosopranistka Veronika Hajnová vystudovala konzervatoř a VŠMU v Bratislavě u profesorky Ľuby Baricové. Zúčastnila se také několika mistrovských kurzů v Čechách a v Německu. V r. 2002 byla semifinalistkou Belvedere International Singing Competition ve Vídni, kde získala cenu CNIPAL.

Již během studií působila v operním souboru Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, nejdříve jako host a v letech 2002 – 2004 jako členka souboru. Vystupovala zde ve výrazných rolích, jako je Olga v Čajkovského Evženu Oněginovi, Káča ve Dvořákově opeře Čert a Káča nebo Charlotte v Massenetově Wertherovi. Za postavu Dalily v Saint-Saënsově opeře Samson a Dalila byla v roce 2003 nominována na cenu Thálie. Pohostinsky zde vytvořila i postavu Johanky (v Čajkovského Panně orleánské), za níž byla v roce 2010 oceněna další nominací na cenu Thálie.

Od roku 2004 doposud je sólistkou Státní opery Praha, kde je představitelkou zejména dramatických rolí. Patři mezi ně především Verdiho Amneris (Aida), Azucena (Trubadúr), Fenena (Nabucco), Dvořákova Ježibaba (Rusalka) nebo Bizetova Carmen. Díky technickým možnostem svého hlasu ztvárňuje i postavy Mozartových oper, jako je Dorabella (Cosi fan tutte) nebo Cherubino (Figarova svatba). Je častým hostem pražského i brněnského Národního divadla a dalších operních scén.

V roli Amneris i jako Carmen se představila také na několika turné v zahraničí, a to v Japonsku, Španělsku, Portugalsku, Francii, Maďarsku, emirátu Abu Dhabi nebo v jihokorejském Soulu. Vystupuje na mezinárodních i domácích hudebních festivalech (Festival Internazionale della Musica v Miláně, festival v Gars am Kamp, Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj, Chopinův festival v Mariánských Lázních, Svatováclavský festival v Ostravě aj.), je zvána ke spolupráci s významnými orchestry, jako je Česká filharmonie, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Moravská filharmonie Olomouc.

Kromě opery jsou součástí jejího repertoáru také díla oratorní i písňová. Za všechna je třeba jmenovat roli Zefky z Janáčkova Zápisníku zmizelého, s níž se představila jak doma, tak i v koncertním provedení tohoto díla v pařížské Opeře Bastille v r. 2007 nebo na mezinárodním festivalu v Miláně v r. 2008, mezzosopránový part ve Verdiho Requiem, který s velkým úspěchem interpretovala v Opera Municipale v Marseille v nastudování šéfdirigenta Diedericha, Schumannovy a Chopinovy písně, s nimiž se představila na Chopinově festivalu v Mariánských Lázních, nebo Mahlerovy Písně o mrtvých dětech, které nastudovala s italským dirigentem A. Scaranem a po jejich úspěšném provedení na Festivalu zakázané hudby v Terezíně je připravuje na další provedení v Itálii v r. 2013.

V poslední době se s velkým úspěchem představila jako Mignon při koncertním provedení této opery Ambroise Thomase, a to ve Státní opeře v nastudování T. Braunera. Její nejnovější rolí je Melisanda v Debussyho opeře Pelleas a Melisanda v Národním divadle v Praze.

 

kasik2
Martin Kasík

Martin Kasík (1976) – vítěz jedné z nejprestižnějších světových soutěží Young Concert Artists Competition v New Yorku 1999 – se věnuje klavírní hře od 4 let. Studoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě pod vedením Mgr. Moniky Tugedliebové a AMU v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Je vítězem mnoha domácích i mezinárodních soutěží, mj. soutěže Pražského Jara 1998, držitelem ceny Davidoff Prix 2000 pro nejlepšího českého interpreta do 28 let v oblasti klasické hudby a Ceny Harmonie pro nejúspěšnějšího mladého umělce za rok 2002.

Martin Kasík v koncertním…

Koncertoval v řadě prestižních koncertních sálů Evropy (Sál Berlínské filharmonie, Wigmore Hall v Londýně, Gewandhaus Lipsko, Tonhalle Zürich, Concertgebouw Amsterdam, De Doelen Rotterdam, Finlandia Hall Helsinky, Auditorio di Barcelona aj.), Spojených států amerických (Weill Recital Hall at Carnegie Hall, Alice Tully Hall a Avery Fisher Hall v New Yorku, Kennedy Center Washington aj.), Japonska (Tokyo Suntory Hall), Tai – Wanu (Philharmonic Hall) Singapuru (Singapore Victoria Concert Hall).

Jako sólista vystupoval mj. s Chicago Symphony Orchestra, Minneapolis Symphony Orchestra, DSO Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Stuttgarter Philharmoniker, Rotterdams Philharmonisch, Helsingin kaupunginorkesteri. Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, se kterými podnikl turné po USA a Japonsku.

V roce 2008 se stal Martin Kasík prezidentem Chopinova festivalu v Mariánských Lázních. Od roku 2009 vyučuje na pražské konzervatoři. Jako podagog působí rovněž na Akademii múzických umění v Praze. Martin Kasík vydal 12 CD ve spolupráci se společnostmi Supraphon a ArcoDiva.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *