Mezinárodní festival krásných umění 2019 / Slovensko

MFKU 2019 bude zahájen v Biografu na Špici projekcí dvou filmů mladých slovenských tvůrců. Nezávislou filmovou tvorbu reprezentuje povídka Krásna (2018) natočená na motivy příběhu básníka, prozaika a publicisty Mariána Grupača. Téma rámuje příběh současného „obyčejného“ muže středního věku, který žije ve vyprázdněném citovém vákuu, snaží se plnit požadavky svého okolí, vyhýbá se konfliktům a zdá se, že může svůj nudný život prožít bez větších dramat a zvratů. Náhle, téměř jako deus ex machina, se však v jeho životě objeví mladá žena. Nečekaně a prudce skočí do jeho utlumeného prožívání a naráz se „bukolická idylka“ nevýrazného venkovana mění na burácející změť pocitů a vzplanutí. Debut mladého slovenského režiséra Theodora Kuhna Ostrým nožom (2019) získal na letošním Febiofestu Grand Prix v sekci Nová Evropa 2019. Snímek byl volně inspirován tragickou událostí z roku 2005, kdy byl v Bratislavě neonacisty ubodán student Daniel Tupý. Přestože byli pachatelé dopadeni, děravý justiční systém a mafiánské způsoby dokážou obviněné osvobodit. Otec zavražděného se s takovým výsledkem nehodlá smířit a začně jednat na vlastní pěst, aby dosáhl spravedlnosti.

Kristína Bukovčáková studovala malbu nejprve na Akademii výtvarných umění v Banské Bystřici a v Krakově a posléze absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru intermediální konfrontace Jiřího Davida a Milana Saláka. Kombinace spontánní svěží malby s aktuálním environmentálním námětem ji v roce 2016 přinesla vítězství v prestižní soutěži mladých malířů, kterou na Slovensku pořádá Nadace VÚT. Pro Kristínu Bukovčákovou je téma ekologického kolapsu tíživým globálním problémem, který se jí osobně dotýká a stává se klíčovým námětem její tvorby. Plátna monumentálních rozměrů, v nichž jsou vztahy a příběhy člověka a krajiny pouze naznačeny, autorka donedávna malovala jako figurální kompozice v zářivých kontrastních barvách. Z aktuálních obrazů se figurální motivy téměř vytratily a nahradily je rozmanité struktury materiálů v takřka surrealistických skladbách, které autorka považuje za výstižnější výpověď k tématu enviromentálních katastrof. Kristína Bukovčáková současně opustila také nevšední neonovou paletu, živá barevnost však zůstává charakteristickým rysem její tvorby.

Juraj Ďuriš je absolventem Fakulty výtvarných umění VUT v Brně a ateliéru malby na VŠVU v Bratislavě. Ďurišova tvorba se soustředí především na oblast malby, ale experimentuje i s objekty, instalacemi a street art. Inspiraci čerpá z rozličných oblastí od klasické malby, přes reklamu a pop art, až po graffiti. Plátna pokrývá velmi energickým způsobem malby, kterou jakoby někdy nechávál rozplynout pod hladkou clonou. Ďuriš si vtipně pohrává s náměty i kompozicí a lehce stírá hranice výtvarných žánrů.

Marek Kvetán patří již mezi etablované slovenské multimediální umělce, kteří pravidelně vystavují i v českých galeriích. Studoval sochu a malbu na Akademii výtvarných umění v Bratislavě a ve studiu pokračoval v ateliéru Intermediální a digitální tvorby na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. V roce 2008 získal cenu NG 333 pro mladé české a slovenské výtvarníky a v roce 2015 obdržel cenu Nadace NOVUM. Kvetánova díla charakterizuje cit pro ironii a absurditu, posouvání kontextů a narušování stereotypů a pokročilé strategie manipulace. Ve své tvorbě už od počátků využíval především nová média, jejichž obsahovým podkladem byla inspirace čerpaná z literatury, filmové tvorby, fotografií nebo internetových stránek.
V hořické galerii představí Marek Kvetán objekty, v nichž jemnými zásahy mění význam a hodnoty věcí.

V rámci hudebního programu festivalu vystoupí zpěvačka Tammy Nižňanská a kytarista Jerguš Oravec s kapelou The Youniverse, která na sebe v minulém roce strhla pozornost debutovým albem CMYK, jenž bylo vzápětí nominováno na čtyři ceny v rámci slovenské hudební soutěže Radio Head Awards (album roku, debut roku a dvě skladby na singl roku). Kapela je známá také díky extravagantnímu vystupování, na které se můžete těšit i v Hořicích. Podle hudebního portálu Hudba.sk je album CMYK „hypermoderný upgrade ošúchaného blues-rocku, ktorý má potenciál zaujať aj v zahraničí. Zároveň je vynikajúcou ukážkou hudobnej i produkčnej sebestačnosti, nápaditosti a precíznosti jednej z najzaujímavejších mladých slovenských kapiel“.

MFKU 2019_Slovensko

Galerie plastik Hořice, 20. 9. – 6. 10. 2019

vernisáž výstavy: sobota 21. 9. 2019, 15.00 / koncert: sobota 21. 9. 2019, 18.00

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Napište číslo, které vidíte níže (ochrana před spamy) *