Mezinárodní festival krásných umění, Hořice 2016 – ohlédnutí a poděkování

Mezinárodní festival krásných umění, Hořice 2016

Do 30. září mohou návštěvníci hořické Galerie plastik shlédnout výstavu připravenou u příležitosti 3. ročníku Mezinárodního festivalu krásných umění, Hořice 2016. Umělecký ředitel festivalu italsko-americký fotograf Frank Dituri, díky jehož kontaktům vystavovali v Hořicích v posledních letech například umělci z Japonska či Itálie, tentokrát zprostředkoval spolupráci Galerie plastik s výtvarníky z Texasu a Kanady. Jednotící linií se pro zúčastněné autory stala interpretace vztahu člověka k jeho prostředí, chápané v rovině kulturní a přírodní.

Dílo manželů Charlese a Corinne Johnesových je reprezentováno skrze cykly grafických prací. Charles v Hořicích představuje monumentální dřevoryty na téma portrétů slavných uměleckých osobností. Grafiky inspirované světem zvířat vytvořila Corinne dokonce přímo pro hořickou výstavu. Oba umělci se vedle autorské tvorby po celý život věnovali pedagogické činnosti na univerzitě Stephena F. Austina ve městě Nacogdoches ve východním Texasu, kde rovněž založili tiskárnu a vydavatelství originálních uměleckých knih. Knihtisk je také výchozí výtvarnou technikou grafických listů kanadského umělce Dona Cara. Pět děl, pro něž autor nalezl inspiraci v antické mytologii, se Don v průběhu festivalu rozhodl věnovat do sbírky Galerie plastik. Expozici dotvářejí sochařská díla japonské umělkyně Yasuko Hasegawi. Autorka v subtilních objektech z keramické hmoty záměrně testuje možnosti a limity materiálu a ve tvarech i vyznění svých děl úspěšně ruší tradiční představu o ustálené podobě keramické tvorby.

V rámci sobotní vernisáže proběhla v Hořicích celosvětová premiéra fotografické publikace Franka Dituriho „Uneasy Haloes“. Tři snímky z výše zmíněného cyklu tvoří součást výstavy a díky štědrému daru tvůrce se stanou součástí galerijní sbírky.

Mezinárodní festival krásných umění měl v letošním roce také filmovou rovinu. Dokumentátorka a filmová producentka Beverly Morris představila na veřejném promítání tři snímky věnované problematice současných životů amerických Indiánů. K brilantně vystavěným dokumentům, jež pracují s osobními příběhy a výpověďmi Indiánů, poskytla autorka – v jejíchž žilách také putuje zčásti Indiánská krev – Galerii plastik vysílací práva.

Manželé Morrisovi rovněž věnovali galerii finanční dar v hodnotě patnácti tisíc korun. Získané prostředky hodlá vedení galerie investovat do restaurování některé z drobných sádrových plastik.

Tým Galerie plastik a vedení města Hořice děkuje zúčastněným umělcům za zcela mimořádnou podporu hořických uměleckých sbírek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Napište číslo, které vidíte níže (ochrana před spamy) *