Stanislav Sucharda

pozv_krum_m
pozvánka

Stanislav Sucharda: od patriotismu k modernismu.

Přednáška historika umění Martina Krummholze z Ústavu dějin umění AV ČR se uskuteční 4. dubna 2017 od 17 hodin v Divadelním sále hořické radnice.

Stanislav Sucharda (1870 – 1916) nesporně náleží mezi klíčové umělce, jež na přelomu 19. a 20. století utvářeli podobu moderního českého sochařství. Suchardovy zásluhy v oblasti konstituování oboru moderní české medaile a plakety můžeme dokonce bez nadsázky označit jako fenomenální.

Sucharda se narodil v Nové Pace do rodiny s více než stoletou uměleckou tradicí. Sochařství studoval nejprve na akademii ve Vídni a posléze u J. V. Myslbeka na pražské Umělecko-průmyslové škole. Profesor Myslbek záhy ocenil Suchardovo nadání, když jej jmenoval svým asistentem. Suchardova raná tvorba je ovlivněna nejen příkladem výjimečného učitele, ale rovněž vlivem vyspělého francouzského sochařství a aktuálního modernismu. Díla autorova zralého období, veřejnosti takřka neznámá, vykazují v kontextu soudobého českého sochařství velmi progresivní znaky. Stanislav Sucharda vynikal nejen jako talentovaný umělec, ale rovněž jako čilý účastník společensko-kulturního dění. Kolegové vysoko cenili sochařovu uměleckou produkci i mimořádné morální kvality. Sucharda byl opakovaně zvolen předsedou SVU Mánes, jež na počátku 20. století reprezentoval pokrokové tendence v českém umění. Celoživotním pedagogickým působením na pražských uměleckých školách měl Sucharda bezprostřední možnost formovat nové talenty v oboru.

Život a dílo Stanislava Suchardy se i po více než sto letech od sochařova skonu těší zájmu příznivců umění i badatelů. Martin Krummholz se svým soustředěným odborným zájmem o Suchardovu tvorbu v rámci českého sochařství kolem roku 1900 řadí mezi přední znalce problematiky. Krummholz také prostřednictvím nadace a muzea Stanislava Suchardy aktivně spolupracuje na záchraně děl ze sochařovy pozůstalosti a na jejich popularizaci. Mezi další Krummholzovy aktivity související s historií sochařství patří koordinace projektu Stopy tvorby – dědictví velkých sochařů první poloviny 20. století, jež je zaměřen na péči o sochařské památky ze sádry.

Městské muzeum a galerie srdečně zve všechny zájemce o dějiny sochařství na poutavý výklad o tvorbě a životních osudech jednoho z předních českých umělců počátku 20. století.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Napište číslo, které vidíte níže (ochrana před spamy) *