Jiří Thýn: Morfologie

16. 4. – 23. 7. 2023

Výstava představí sérii děl, která vychází z Thýnova zájmu o sochařskou tvorbu, v níž svým osobitým vizuálním jazykem rozvíjí prvky, kterých si při focení sochařského díla všiml, zdůrazňuje tvary a překládá přes sebe barvy. V roce 2020 ho – stejně jako asi o sto let dříve Josefa Sudka – zaujala sochařka Hana Wichterlová. Jeho poslední sérii „sochařských“ děl, reagující právě na Wichterlové tvorbu, přinášíme do Hořic. Ukazuje totiž jeho zájem o prezentaci muzeálních artefaktů, která je v jeho pojetí živá a barevná. Navíc se zde projevuje volnost jeho výtvarného přístupu a rukopis, který vychází z fotografického vnímání objektu.

kurátor: Filip Jakš

foto: Jiří Thýn

Plenér jako malířské setkání v hořické krajině

Skupina nadšených výtvarníků se o víkendu vydala malovat krajinu do okolí Hořic. Vybaveni skicáky, malířskými stojany, štětci a barvami se usídlili v lokalitách Malátovy stezky a Sochařského parku U sv. Josefa, které nabízejí nesčetné působivé výhledy do krajiny. Kurz plenérové malby pro širokou veřejnost uspořádala Galerie plastik v rámci doprovodných programů k letní výstavě krajináře Bohuslava Dvořáka.

Po letmém úvodu do dějin moderní české krajinomalby a seznámení s podstatnými teoretickými a technickými zásadami si účastníci v galerii sami připravili formáty pro malování a poté již pod vedením Mgr. Jarmily Gregorové vyrazili do terénu. Na pozadí nádherného letního odpoledne vznikly studijní malby akrylovými barvami na sololitové desky. Nedělní program byl již zcela věnován plenérovému tvoření a celodenní úsilí se nesporně propsalo do obrazů krajin, které si výtvarníci večer odnášeli domů. Plenér představuje pro Galerii plastik zajímavou možnost spolupráce s širokou uměnímilovnou veřejností, která může zaujmout tvůrčí povahy napříč generacemi i bez ohledu na množství výtvarných zkušeností.

Letní ateliér 2019

Mladí hořičtí umělci vystavují v Galerii plastik

Až do konce prázdnin můžete ve foyeru Galerie plastik shlédnout výstavu děl, které mladí hořičtí umělci vytvořili během týdenního výtvarného ateliéru přímo v galerii a malebném okolí.

Tématem letošního tvoření se také s ohledem na aktuálně probíhající výstavu klasické krajinomalby stalo „Umění v krajině“. Talentovaní mladí výtvarníci se postupně věnovali řadě výtvarných technik. Přímo v plenéru si vyzkoušeli kresbu pastelem, malbu akvarelem, akční gestickou malbu i sprejování. Okolní krajina se jim stala inspirací při modelování v hlíně, tvorbě reliéfů s otisky přírodních struktur i objektů z přírodnin. Environmentální téma se přirozeně prolínalo tvůrčími a prázdninovými aktivitami zažívanými v přírodě a vyvrcholilo landartovou instalací Srdce pro krajinu. Výběr rozmanitých prací z Letního ateliéru pro mladé umělce představí Galerie plastik do konce srpna. Přijďte načerpat sílu a tvůrčí podněty z mladého hořického umění.

Světoznámé hořické hračky

Sbírka dřevěných hraček hořického muzea opět poutá pozornost zahraničních badatelů. Vnučka sochaře Franze Barwiga (1868-1931), Susanne Klein-Barwig, přijela do Hořic prozkoumat kolekci, kterou Hořické hračkářské družstvo vyrobilo podle návrhů jejího slavného dědečka.

Franz Barwig patřil ke skupině talentovaných designérů, kteří spolupracovali s Artělem (1908-1934), českým uměleckořemeslným výrobním a prodejním družstvem. A právě prostřednictvím Artělu získávali hořičtí hračkáři na přelomu desátých a dvacátých let 20. století vysoce kvalitní předlohy českých a rakouských umělců. Franz Barwig navrhl pro hořické družstvo několik tématických souborů hraček: mimo jiné figurky inspirované valašským folklórem nebo rozmanitou kolekci domácích i exotických zvířat. Barwigovy návrhy s výraznou fasetovou stylizací odrážely soudobé kubistické tendence v umění a předznamenaly budoucí nástup stylu Art Deco. Ostatně dekorativní sochy zvířat, modelované či řezané v ostrých plochách, svého tvůrce asi nejvíce proslavily. Zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem se pozornosti médií těší také usedlost Mar-a-Lago na floridské Palm Beach, pro niž Barwig v roce 1926 navrhl sochařskou výzdobu. Franz Barwig je svými díly zastoupen v předních evropských muzeích umění i soukromých sbírkách. Jeho díla se pravidelně objevují v nabídkách evropských aukčních domů a vídeňská galerie Belvedere mu v roce 2014 uspořádala reprezentativní výstavu. Ve spolupráci s galerií Belvedere vzniká také monografie věnovaná životu a tvorbě Franze Barwiga, v níž budou mimo jiné představeny hořické realizace Barwigových hraček.

Susanne Klein-Barwig, vnučka sochaře Franze Barwiga, s dědečkovými hračkami ze sbírky hořického muzea.

Franz Barwig, Sup, kolem r. 1910, dřevo; sbírka Patrika Šimona

Výstava sochaře Franze Barwiga, galerie Belvedere, Vídeň, 2014

Hračky Franze Barwiga v katalogu Hořického hračkářského družstva